Вівторок, Червень 22

Етика віртуального спілкування

Завдяки розвитку комп’ютерних технологій з’явився ще один засіб контакту між людьми – віртуальне спілкування. Це спілкування зі співрозмовником у віртуальному просторі за допомогою електронних засобів.

Наразі інформаційні технології глобально проникають у повсякденний побут людей. Інтернет дає змогу людині значно розширити межі свого спілкування. Він сприяє розвитку особистості й включення її у процес навіть тоді, коли в реальному житті людина може мати певні бар’єри для спілкування.

Електронна пошта – це впливова віртуальна сила спілкування. Amazon.com вже через 30 днів після відкриття, без будь-якої реклами продавав книжки у всіх штатах Америки та інших країнах. Для цього керівник фірми Джефф Безос лише надіслав електронні листи своїм друзям і попросив їх розповісти про новий сайт своїм знайомим.

Інтернет надає можливість доступу до різних сервісів, які підтримують бесіду між мешканцями різних міст, країн або спільнот. Створено програми, які підтримують спілкування в режимі реального часу. Наприклад, у телеконференціях за допомогою електронних засобів спілкування беруть участь великі групи користувачів.

Для того щоб мати швидкий доступ до інформації, можливість одночасної роботи в системі Інтернет, необхідно дотримуватися відповідної культури спілкування. Вона передбачає такі компоненти: культуру подання інформації; культуру сприймання та користування інформацією.

Інтернет — це середовище, в якому декларується абсолютна свобода, демократія, кожний має право голосу і доступу до інформації. В такому середовищі не можна жестикулювати, змінювати тон, адже тільки слова бачать на екрані співрозмовники. Коли ведеться розмова електронною поштою або через конференцію, можна легко помилитися в тлумаченні слів співрозмовника.

Віртуальне спілкування має свою структуру, правила і навіть традиції. Воно відбувається у режимі реального часу, тільки за допомогою клавіатури. Для того щоб спілкування у віртуальному просторі не принижувало людину, а, навпаки, сприяло її особистому зростанню, необхідно дотримуватися правил мережевого етикету. Можна сформулювати такі правила мережевого етикету:

  1. Поставте себе на місце людини, з якою розмовляєте. Не робіть іншим те, чого не хочете отримати від них саміх. Будьте терплячі й чемні.
  2. Дотримуйтесь такої самої поведінки, що й у реальному житті. Люди інколи забувають про те, що “за екраном” знаходиться жива людина, і вважають, що в мережі правила поведінки не такі самі, як у звичайному житті.
  3. Пам’ятайте, що перебуваєте у віртуальному просторі. Якщо вирішили втрутитися в якусь дискусію, то можете зашкодити іншим.
  4. Поважайте час і можливості інших. Відправляючи людині свій лист, поміркуйте, чи він справді потрібен їй.
  5. Краще не втручатися у конфлікти та не допускати їх.
  6. Не зловживайте можливостями. Деякі люди в Інтернеті почувають себе професіоналами. Однак це зовсім не означає, що такою перевагою можна користуватися;
  7. Вибачайте іншим їхні помилки. Коли хтось припускається помилки – будьте до нього поблажливі. Якщо ж вирішили звернути увагу користувача на припущену помилку, зробіть це коректно й в приватному листі;
  8. І головне – поважайте право на приватне листування, не читайте чужі повідомлення.

Ділові люди розглядають Інтернет найкращим засобом вирішення ділових проблем, ефективним інструментом ведення бізнесу. Якщо організація платить за підключення до Інтернету, то вихід до нього надається працівникам для: підтримання і розвитку бізнесу; комунікації з клієнтами й партнерами по бізнесу; аналітичних досліджень; підвищення кваліфікації та збирання необхідної інформації для вирішення виробничих питань.

Інтернет іноді порівнюють з океаном, в якому можна втопитися, інакше кажучи, захопитися тим, що тобі запропонували. Тільки сильна особистість, спілкуючись у Всесвітній павутині, користуючись потрібною інформацією, зростає в особистісному та професійному плані.

Comments are closed.

Send this to a friend