Понеділок, Березень 27

Трудові відносини – основа будь-якого бізнесу

Успішне функціонування будь-якого бізнесу – трудові ресурси. Для пошуку необхідного фахівця витрачається багато зусиль, особливо часу на проведення співбесід. І, нарешті, знайдений гідний кандидат, одразу виникає питання щодо оформлення з ним трудових відносин. Потрібно розібратися в особливостях прийняття на роботу та порядку оформлення документів, роповідає Газета “Консультант кадровика”.

В першу чергу роботодавець повинен знати деякі аспекти трудових відносин. А саме, кожен найманий працівник реалізовує свої здібності і творчу працю шляхом укладення трудового договору.

Існують заборони для роботодавця у прийнятті на роботу:

  1. Безпідставна відмова залежно від походження, соціального і майнового стану, расової та національної приналежності, статі, мови, політичних поглядів, релігійних переконань, членства у професійній спілці чи іншому об’єднанні громадян,  роду і характеру занять, місця проживання не допускається.
  2. Вагітним, жінкам з дітьми  віком до трьох років, а одиноким матерям — за наявністю дитини віком до чотирнадцяти років або дитини-інваліда.
  3. Батькам, які виховують дітей без матері, опікуни та прийомні батьки, які мають малолітніх дітей.
  4. Громадянам, а саме, дітям (сиротам), які залишилися без піклування батьків, особам перед пенсійного віку тощо.
  5. Інвалідам, за винятком, коли стан здоров’я не дозволяє виконувати будь-яку роботу.

Поряд із заборонами існує і ряд обмежень щодо працевлаштування. А, саме:

  1. Вік – молодше 16-ти років не допускаються на роботу (за згодою батьків/опікунів, можливо з 15-ти років, але для легкої роботи та у вільний час від навчання).
  2. Стан здоров’я – при наявності медичних протипоказань забороняється приймати на роботу (працівники повинні до прийняття на роботу пройти медичний огляд).
  3. Громадянство – іноземні громадяни та особи без громадянства мають рівні з громадянами України права та обов’язки у трудових відносинах, але для їх працевлаштування необхідно отримати дозвіл на використання праці іноземця та особи без громадянства у державній службі зайнятості .

Отже, всі обмеження та заборони щодо працевлаштування з’ясували, тепер  більш детальніша процедура документального оформлення працівника і роботодавця.

  1. Працівник повинен надати роботодавцеві такі документі:
  • паспорт, інший документ, що посвідчує особу;
  • індивідуальний податковий номер;
  • трудову книжку;
  • довідку про стан здоров’я;
  • документ про освіту;
  • інші документи (військовий квиток).
  1. Укладення трудового договору. Основне призначення договору – встановлення прозорих відносин між роботодавцем і працівником. У ньому міститься основні положення, про які домовилися під час прийому на роботу.
  2. Наказ роботодавця. Наказ складає керівник підприємства, а працівник повинен обов’язково ознайомитися та поставити підпис. Під кожний трудовий договір підкладається такий наказ.
  3. Запис до трудової книжки. Роботодавець повинен заповнити відомості про трудові відносини та у строк не пізніше, ніж у тижневий строку з дня підписання наказу.
  4. Ознайомлення з робочим процесом. Роботодавець повинен роз’яснити працівнику його права і обов’язки, де він буде працювати, проінструктувати з техніки безпеки, протипожежної охорони та ознайомити з правилами внутрішнього розпорядку.

Ваш бізнес залежить не тільки від вас, але й від  вашої професійної команди. Все, що вам потрібно – знати головні правові аспекти щодо вашої підприємницької діяльності. Бажаємо успіху!

Comments are closed.

Send this to a friend