Коли майбутній підприємець починає планувати свою діяльність і з’являється сама ідея, перше, з чим він зіштовхнеться, – це скептичне ставлення оточуючих. Швидше за все, йому казатимуть, що він не впорається з таким складним завданням, адже у нього немає досвіду, освіти у сфері бізнесу, вміння вести підприємницьку діяльність. Саме так починав свою справу Роберт Херджавек, інвестор відомого телевізійного реаліті-шоу США “Shark Tank”.
Роберт знайшов у собі сили подолати хвилю несхвалення і в 1990 році створив свою першу компанію – “BRAK Systems”, яку згодом продав AT&T. У 2002 році у Торонто з’явилося його всесвітньо відоме творіння – “Herjavec Group”, фірма, що спеціалізується на питаннях безпеки в Інтернеті і має дохід у $150 мільйонів. У 2003 році штат фірми складався із 3 співробітників, а сьогодні їх вже 220. Херджавек каже, що коли починав, був упевнений лише в одному – він любить те, що він робить і готовий до наполегливої праці 24 години на добу.
І що б не говорили скептики, схильність Херджавека до ризикованих вчинків стала йому в нагоді і, зрештою, привела до сьогоднішнього успіху. Дійсно, він не мав досвіду, не володів особливими ноу-хау, але ж йому і не потрібно було робити все самому. Херджавек не приховує, що на етапі створення проекту, як і більшість підприємців, його команда не мала гадки, в якому напрямку рухатись. Він радить не боятися залучати партнерів, які могли б брати на себе якусь частину роботи, наприклад – маркетингову діяльність.
Коли з’являється третя сторона, яка може взяти на себе відповідальність за маркетингову складову, то у самого підприємця стає більше часу на те, що він дійсно любить – його бізнес
Ринок маркетингових агентств, основною ціллю яких є допомога бізнесу, сьогодні насичений як ніколи. У співпраці з однією такою фірмою як “Shoreview” – Херджавек створив серію відео з питань маркетингу для малого бізнесу. “За кулісами бізнесу” (“Behind the Business”) – це серія коротких епізодів, в яких відомий підприємець-мультимільйонер ділиться позитивним досвідом маркетингу для стартапів на прикладі кількох компаній, в які він вирішив інвестувати кошти на шоу “Shark Tank”.
5 найкорисніших уроків від Херджавека:
- Орієнтуйтесь на конкретні спільноти у соціальних медіа, де проводить час ваша цільова аудиторія
Для того, щоб повністю реалізувати потенціал соціальних мереж і отримати з них якомога більше покупців, не достатньо просто мати сторінки своєї компанії на кількох платформах. Вам необхідно визначити, де в мережі живе цільова аудиторія і саме там рекламувати ваш товар.
Херджавек каже, що Фейсбук та інші соціальні платформи дають підприємцям можливість проводити вузько-таргетовані маркетингові компанії для залучення покупців, що зацікавлені у продуктах чи послугах, які ви пропонуєте. Знайдіть спільноти ваших потенційних покупців у соціальних мережах, і рекламуйте там.
Компанія, яка отримала інвестиції від Херджавека на шоу, може слугувати прикладом хорошої маркетингової стратегії – це The Natural Grip, який виробляє спеціальні спортивні рукавички для захисту шкіри долонь від механічного пошкодження. Як правило, прихильники конкретного виду спорту є учасниками відповідних груп у соціальних медіа, де вони шукають відповіді на питання, що їх хвилюють. Саме у таких групах The Natural Grip і шукала потенційно зацікавлених у її продукції людей.
Херджавек каже, що цей крок приніс потік клієнтів тому, що різні сторінки “по інтересам” та фан-групи збирають найактивніших учасників соцмереж, що безпосередньо мають стосунок до продукту. - Не бійтеся продавати онлайн.
Якщо покупці довіряють вашому бренду і вірять в нього, вони обов’язково купуватимуть товар через Інтернет, каже Херджавек. Електронна торгівля завойовує економіку, але чому деякі підприємці досі не мають онлайн-магазинів на їхніх сайтах – лишається питанням. Створення електронного магазину не потребує надзвичайних зусиль та фінансових вкладень, але дає можливість отримати додатковий прибуток.Якщо ви не пропонуєте покупцям придбати ваш товар через Інтернет, ви просто втрачаєте потенціал
В той самий час, не варто забувати, що будь-якою технічною справою повинні займатися професіонали, тому, при створенні онлайн-магазину, треба звернутися саме до них. Адже, погодьтеся, часто ви і самі зіштовхувалися з ситуацією, коли сайт начебто надає можливість покупки товару через Інтернет, але зробити це настільки важко, що вам легше не купити товар, або купити його на іншому сайті. Ваш електронний магазин ні в якому разі не повинен бути заплутаним чи складним, бо для покупця в Інтернеті найголовніше – це його час, який він не захоче витрачати на пошуки того, яким чином можна заплатити за товар.
- Використовуйте незвичні візуальні образи.
Відомо, що для більшості людей візуальний канал сприйняття є домінуючим, і значну кількість інформації вони сприймають саме очима. Зараз ми постійно зайняті своїми справами, і частіше за все нам просто не вистачає часу читати довгі повідомлення з рекламою того чи іншого товару. А от сприйняття зображення – це питання лічених секунд, адже наш мозок обробляє візуальну інформацію в тисячі разів швидше, ніж текстову.
Саме тому картинка частіше, ніж слова, зачіпає покупців і змушує їх звернути увагу на те, що ви прагнете їм сказати. До того ж, зображення не лише швидше донесе інформацію до її отримувача, воно також допоможе йому на довше запам’ятати основний посил. - Рекламуйте товар покупцям так, як вони цього хочуть.
Основною задачею під час побудови маркетингового плану лишається вибір правильного способу, який підходить саме для вашої цільової аудиторії.Ваші покупці обмежені певною кількістю інформації, яку вони хочуть знати про ваш бренд, а також певними способами, через які вони хочуть цю інформацію отримати впродовж певного часу
Вам доведеться відповісти на кілька питань, перш ніж зрозуміти як правильно вчинити. Яку частину інформації з того, що ви хочете донести, ваші потенційні покупці здатні сприйняти? Який спосіб зв’язку краще обрати для конкретної цільової аудиторії? Ваші покупці частіше читають електронні листи, сидять у соціальних мережах, чи, може, їм взагалі до вподоби телефонні повідомлення? Що для них буде занадто, а що – замало? Як часто вам слід нагадувати про існування вашого бренду? Якщо, при впровадженні певних методів, ви помічаєте, що кількість підписників падає – можливо вам слід змінити частоту нагадування про себе чи обсяг вашого повідомлення.
Херджавек також описує свої вподобання в якості клієнта компаній. Він зазначає, що він є фанатом великих автівок, і виробники таких машин часто надсилають йому рекламні повідомлення на електронну адресу. Проте, якби він отримував такі повідомлення кожного дня, це було б занадто. Практичним шляхом, такі компанії визначили найбільш зручний часовий проміжок у два місяці для надсилання інформації про свій товар; клієнт лишається одночасно і поінформованим, і задоволеним. - Маркетингове агентство дасть вам більше часу на те, що ви дійсно любите.
Аутсорсинг – це прекрасний спосіб зекономити свій час і присвятити себе тим питанням, заради яких ви і починали своє підприємництво. Адже, коли ви вирішили залишити свою посаду і стати підприємцем, коли ви позичали гроші на закупівлю обладнання чи на щось інше для вашої справи, ви вірили у те, що у вас є ідея, за допомогою якої ви завоюєте світ, продукт, який буде кращим за своїх конкурентів. То чому б вам не віддавати весь свій час цій ідеї, а не технічним питання того, як цей продукт донести до споживача.Якщо ви не відкриваєте бізнес у сфері надання маркетингових послуг, то краще не займайтесь маркетингом особисто
Якщо ж у вашої компанії не вистачає грошей на велике агентство, Херджавек радить розглянути можливість співпраці з людиною, яка має досвід у маркетингу власного продукту. Зрештою, ви не маєте тягнути весь бізнес на своїх плечах. Делегування – це основа грамотного управління.