П’ятниця, Червень 2

Правильна організація робочого місця керівника

Найкращий варіант організації робочого місця, може бути визначений лише за умови детального аналізу тієї роботи, яка виконується керівником. У процесі виконання своєї роботи керівник використовує комп’ютер, телефон, модем й техніку для множення документів, розповідає Osvita.ua.

Часто роботу керівника вважають легкою, адже робота виконується сидячи. В більшості випадків – це розрахунки та робота за комп’ютером. Хоча сидяча робота є виснажлива через те, що пов’язана з постійною статичною напругою м’язів та явищами, які виникають через відносно нерухоме положення тіла. Тому праця керівника потребує доброї організації робочого місця.

Робоче місце керівника – це кабінет або частина приміщення, яке обладнане необхідними знаряддями праці.

Правильна організація робочого місця дає змогу:

 • з найменшими витратами праці виконувати свої функції;
 • ефективно спілкуватися зі співробітниками;
 • підтримувати високу працездатність і робочий настрій.

Робоче місце керівника може бути у загальному приміщенні, хоча його розташовують окремо від робочих місць підлеглих і займає більшу площу від інших місць. Планування робочого місця керівника передбачає раціональне розміщення, відповідно до функціональних, гігієнічних, фізіологічних і естетичних вимог в кабінеті або іншому службовому приміщенні.

До меблів робочої зони, входять такі предмети: двотумбовий стіл, стіл-приставка, крісло, бокс для документів, шафа для книг або невелика стінка. В робочій зоні можуть бути інші меблі і технічні засоби, які використовує керівник у процесі роботи.

Робочу зону краще розміщувати за деякими порадами:

 • письмовий стіл розташовувати перпендикулярно до вікна;
 • вхідні двері повинні бути в полі зору;
 • меблі за спиною керівника не розміщують, винятком можуть бути екран чи демонстраційна дошка;
 • між двома робочими місцями, прохід повинен бути не менше 100 – 120 см;
 • робоче крісло та письмовий стіл краще розташовувати так, щоб зручно було користуватися робочими інструментами.

Зона нарад повинна розміщувати стіл зі стільцями і крісло для головуючого. Залежно від площі кабінету і чисельності працівників, які звичайно беруть участь у нарадах, ця зона може бути організована окремо або суміщена з основною робочою зоною. Зона відпочинку краще, щоб розміщувала журнальний стіл, крісла для відпочинку і телевізор, її розташовують в протилежній частині робочої зони.

Планування й естетичне оформлення кабінету повинно відповідати смаку господаря кабінету. В самому кабінеті можуть бути картини, скульптури, альбоми, призи, одержані підприємством на престижних виставках, стилізовані чи натуральні зразки продукції, макети, карти, схеми тощо.Чисельність і розміщення предметів кабінету розміщують відповідно до інтер’єру кабінету.

Також можуть бути в кабінеті керівника квіти й декоративні рослини. З них можна створити композиції – квіти завжди створюють затишок.

Щодо предметів на столі керівника доцільно враховувати такі поради:

 • кожен предмет повинен мати своє місце, не тримати на столі нічого зайвого, тільки все необхідне;
 • все, що беруть правою рукою розміщують справа, інше – зліва;
 • стіл слід використовувати лише для роботи, а не для накопичення документів;
 • засоби зв’язку розташовують зліва, що дає змогу залишити праву руку вільною для роботи;
 • канцелярські прилади слід зберігати в спеціальних лотках.

У кабінеті керівника може бути кілька столів. Письмовий стіл і двотумбовий стіл. Робоча поверхня стола повинна бути великою, для додаткових зручностей і розміщення великих матеріалів. Робоче місце обладнують технічними засобами відповідно до видів робіт, які він виконує. На робочому місці можуть бути: засоби для складання і копіювання текстових документів, виконання робіт з креслення, зберігання, пошуку і обробки документів, адміністративного зв’язку і сигналізації, відображення аудіо та візуальної інформації.

Праця керівника – це не лише розумова діяльність, тому дуже важливо правильно і раціонально організувати умови робочого місця.

Comments are closed.

Send this to a friend