Понеділок, Березень 27

Дом юриста – найсучасніший правовий стартап України

Трішки про компанію:

«Дом юриста» — один з найвідоміших та найсучасніших правових стартапів України. Він дозволяє підприємцям та власникам малого бізнесу суттєво заощаджувати кошти на юридичному обслуговуванні своєї діяльності. За 1 рік проектом скористалося понад 380 000 українських підприємців і бізнесменів, а в березні цього року компанія була визнана на світовому рівні та отримала інвестиції від фонду з Нідерландів «HiiL Innovating Justice». Зараз представники українського бізнесу вже можуть майже безкоштовно отримати понад 5 000 максимально якісних документів, доповнених примітками справжніх юристів, в онлайн режимі перевіряти свої договори на предмет захищеності інтересів та захищеності своєї діяльності та за декілька хвилин автоматично генерувати заяви до необхідних державних установ.

Керуюча команда «Дом юриста» складається з трьох ключових осіб: Олега Смотрова, Микити Смотрова та Максима Селіванова. Загалом в «Дом юриста» працює 18 людей. Команда поділилась з виданням «Підприємець» декількома практичними порадами, які вона винесла з власного досвіду шляхом проб та помилок. Вони переконані, що саме вміння вчитись на своїх та чужих помилках дає можливість підприємцям постійно трансформуватися та свати кращими, а також виключати повторення схожих помилок в майбутньому. Саме вміння швидко вчитися та переймати досвід дозволяє компаніям зростати.

Дизайн на першому місці. А на другому також дизайн і трохи технологій.

Дуже багато компаній досягли успіху саме через те, що колосальну увагу вони приділяли зовнішньому вигляду своїх продуктів. Наприклад, нещодавнє оновлення Twitter викликало багато захоплень у користувачів, а Skype та Instagram зробили повний редізайн своїх інтерфейсів. І справа навіть не в тому, що у 2017 році просто величезна увага користувачів зосереджена на зовнішньому вигляді продуктів і співвідношенню їх до світових лідерів, а в тому, що клієнти купують очима. Створіть неймовірно красивий продукт, додайте до нього трохи якісних технологій, і ви вже успішніше 80% компаній.

Микита Смотров розповідає: «Коли клієнт заходить на веб-сайт певної компанії, йому достатньо всього 30 секунд, щоб на підсвідомому рівні прийняти або відкинути продукт. Якщо ви зайдете на сайт американського правового сервісу Avvo.com, велика вірогідність того, що вам буде дійсно приємно користуватися цим сервісом, ви отримаєте безліч емоцій, а в результаті – скористаєтесь їх можливостями та замовите юридичні послуги».

Команда розповідає, що дослідивши статистику «Дом юриста», вони також помітила, що з кожним оновленням дизайну сервіс ставав все більш прибутковим. Ось так виглядають 3 версії domjurista.ua:

Дизайн може зробити те, на що не здатні технології, – він викликає емоції, які допомагають людям запам’ятовувати ваш продукт, любити його, захоплюватися та користуватися ним. Купують на емоційному рівні, тому дизайн не можна недооцінювати.

Обирайте ініціативних та енергійних людей. Не довіряйте резюме.

По мірі того як розвивалася та розширювалась компанія «Дом юриста», команда почала відчувати брак контролю. Дуже швидко додавались нові сервіси, збільшувалась база партнерів, а кількість документів потрібно було постійно оновлювати. Така повноцінна компанія була вже занадто великою, щоб бути під управлінням трьох людей. Засновники проекту почали займатися пошуком нових членів команди: юристів, маркетологів, програмістів, дизайнерів тощо.

Команда «Дом юриста»

Ось що з цього приводу розповідає сама керуюча команда «Дом юриста»: «Як виявилося потім, весь процес підбору персоналу був побудований неправильно. Величезну уваги ми, як тоді й інші компанії, приділяли саме резюме, в яких завжди досягнення кандидатів перебільшені, а невдачі завуальовані. До нас приходили працювати люди з дійсно відмінними показниками в університетах і на минулих роботах, але абсолютно не пристосовані до практичного вирішення задач і зовсім не зацікавлені в пошуку нових креативних ідей та рішень. Сучасний пророк і філософ Нассім Талеб присвоїв би їм своє фірмове значення – «хрупкодєли» (переклад з російської «хрупкоделы»)».

З того моменту засновники «Дом юриста» повністю стали ігнорувати освіту (за винятком юридичної) і більше уваги почали приділяти особистим якостям кандидатів. Наприклад, на співбесідах до кандидатів було прохання розповісти про свою найбільшу проблему, з якою вони стикалися, а потім те, як вони її вирішували рішення. «Той, хто не досягав успіху і не стикався з проблемами, не знатиме деталей про це», – говорить команда. Ми шукали активних, працьовитих людей, які не відкладають справи у «довгий ящик». Як показав час, проект рухають саме вони. Ініціативні, амбітні, ідейні члени команди з максимальним набором практичних навичок (та мінімальною формальною освітою).

Клієнт повинен бачити те, що він купує. Дайте йому повну впевненість в тому, що він не залишиться обманутим.

Перша версія проекту «Дом юриста» мала основну просту мету – надавати підприємцям, власникам малого бізнесу та юристам максимально якісні документи. Дана версія проекту зазнала невдачі. Справа в тому, що спочатку документи для скачування були в закритому доступі. Тобто для того, щоб побачити документ, клієнт спочатку мав купити його. Команда не могла переконати людей, що документи є дійсно якісними і були створені справжніми правниками.

Ми закривали на це очі та продовжували покращувати зовсім інші речі в проекті. Колись ми навіть поставили величезні «бігборди» на деяких завантажених вулицях Харкова. І це була найгірше рішення за все існування нашого проекту!

Через деякий час «Дом юриста» був зупинений.

На початку 2015 року команда спробувала запустити «Дом юриста» ще один раз. Але основною відмінністю від попередньої версії було саме те, що клієнт міг бачити продукт, який він купує. Вони зробили документи повністю у відкритому доступі і кожен бажаючий міг з ними ознайомитись, а іноді навіть переписати. «Ми, звичайно, не думали, що люди будуть переписувати документи, адже в середньому це 8-9 тис. символів. Але ні! Переписували!». Проте, як зазначає команда, таких випадків було дуже мало.

Олег Смотров розповідає, що клієнти не довіряють компаніям до того моменту, поки вони не будуть впевнені в якості їхніх послуг. «Ви повинні дати їм можливість протестувати продукт, спробувати його і переконати в тому, що клієнти отримають не тільки максимально якісні можливості, а і навіть трохи більше», – розповідає Олег. Ось чому багато платних сервісів пропонують своїм клієнтам безкоштовні пробні версії. Це важливо для успіху сервісу.

Слідкуйте за своїми витратами більше, ніж за своїми надходженнями.

«Напевно, з самого заснування компанії ми били всі рекорди по економії, що взагалі були поставлені на нашому ринку», – сміється команда. За весь час існування і зростання «Дом юриста» вони жодного разу не вклали в рекламу велику кількість коштів. Справа в тому, що коли компанія керує величезними фінансами, або ж в неї інвестували чималу суму, гроші починають йти наліво і направо без будь-якого контролю. І навіть у тому випадку, якщо спочатку така компанія стрімко зростає, через деякий час є велика вірогідність, що такої компанії просто не стане.
Максим Селіванов розповідає: «Відсутність коштів дозволяє включити нестандартне мислення, креативне вирішення задач, а ще буде давати вам час подумати і в будь-який момент скорегувати свою бізнес-модель, щоб бути кориснішими клієнтам. Органічне зростання компанії краще, ніж штучне, воно дає можливість трансформуватися. А це є вирішальним фактором у побудові успішної компанії».

Додавайте креатив.

Ведення бізнесу в 21 столітті кардинально змінилося. Для того, щоб компанія могла зростати, вона повинна неабиякі зусилля вкладати в побудову власного бренду. А це можливо завдяки індивідуальним підходам, цінностям команди і культурі.
«Креативність – це частина культури компанії «Дом юриста», рушійна сила всього, чим ми займаємося. Ми намагаємося зробити компанію якомога цікавішою та непередбачуваною, щоб вона асоціювалася у людей не тільки з інноваційними юридичними послугами, але й з веселощами», – розповідає Микита. Користувачам подобається, коли їх розважають, змушують посміхатися. Це те, що дарує емоції, а саме вони і формують цілісний бренд.
Креатив дозволяє компаніям приймати нестандартні рішення. Ось так, наприклад, виглядали конкуренти «Дом юриста» в одній з наших публікацій (логотип приховано):

За часів такого переповнення різних компаній, дуже мало хто з них викликаює емоції в те, що робить. Мало хто формує бренд. Хочете побудувати успішну компанію – додавайте креатив.

Спостерігайте.

Є прийом, який засновники «Дом юриста» завжди, і по сьогоднішній день, застосовували, щоб компенсувати відсутність власного досвіду ведення бізнесу та побудови успішного юридичного проекту: вони проводили максимум часу, спостерігаючи за іншими компаніями.

Деякі члени нашої команди намагаються кожен день приділяюти час для того, щоб досліджувати закордонні юридичні сервіси та інноваційні продукти різних категорій. Так ми швидко отримуємо нові ідеї і способи вирішення різних завдань

Команда «Дом юриста» розповідає: «Потрібно йти і дивитись, що роблять схожі компанії і конкуренти! Обходьте всіх до єдиного. І не шукайте погане. Якщо ви підхопили гарну ідею, це значить, що у вас на одну гарну ідею більше, ніж тоді, коли ви ще не знали ту компанію. І ви повинні спробувати впровадити цю ідею у своїй справі. Нас абсолютно не цікавить що саме наші конкуренти роблять погано. Цікавить тільки те, що вони роблять добре. А кожен з них що-небудь добре робить».

Будьте віддані своїй справі.

Зараз засновники «Дом юриста» розуміють, що, можливо, перша версія «Дом юриста» і не зазнала б поразки, якщо б вони дійсно всіма зусиллями прагнули зробити проект успішним. «Тепер ми не перестанемо повторювати, що успіх будь-якої компанії безпосередньо залежить від кохання (в прямому сенсі) її засновників до неї. Ви повинні любити те, чим займаєтеся. Вірте у вашу справа більше за всіх. Тільки тоді ваша компанія стане по-справжньому успішною».

Співавтори статті: Микита Смотров, Олег Смотров и Максим Селіванов — керуюча команда компанії «Дом юриста».

Comments are closed.

Send this to a friend