Понеділок, Березень 27

Переробка пластику: капіталомісткий, але окупний бізнес

У сфері переробки побутових відходів Україна займає чи не останнє місце в Європі – 4 сміттєспалювальні заводи (з яких функціонує лише один) на щорічні 15-17 мільйонів тон сміття. Сміттєпереробка у промислових масштабах також не найрозвиненіша галузь економіки, оскільки на повну потужність їй розвиватись не дають, в першу чергу, прогалини у законодавстві та необхідність значних капіталовкладень. Проте, вузькоспеціалізована переробка не вимагає великого пакету документів, а відкриття такого цеху коштуватиме в десятки разів дешевше, тому це є доступною галуззю для підприємця. Важливим є і те, що український ринок лише на 60 відсотків заповнений ПЕТ-гранулятом та пластівцями українського виробництва, решту складає імпорт.

Давайте розглянемо переробку ПЕТ-пляшок та вироблення з них вторинного ПЕТ матеріалу (ПЕТ-гранули та ПЕТ-пластівці) як напрямок підприємницької діяльності.

Юридичні нюанси
Почати слід з усіх необхідних документів та процедур, які знадобляться вам для оформлення своєї діяльності як ФОП чи ТОВ. Необхідне раніше ліцензування в Міністерстві Екології для здійснення діяльності з переробки пластику з середини 2016 року вже не є актуальним, адже ПЕТ входить до “зеленого” списку небезпечних речовин, відповідно до “Положень про контроль за транскордонними перевезеннями небезпечних відходів та їх утилізацією/видаленням”. До переліку необхідних документів слід віднести висновок екологічної експертизи, повністю підготовану проектну документацію, дозвіл комунальних господарств міста, висновок ДСНС. Також, необхідно подбати про оформлення всіх найманих робітників, адже штрафи за порушення трудового законодавства значно зросли.

Вибір приміщення
Приміщення може бути як орендованим, так і належати вам на правах власності. Основною вимогою до нього буде розташування в індустріальному районі або осторонь житлових будинків (не ближче 600 метрів). З логістичної точки зору, цех з переробки пластику слід розміщати ближче до місць, де ви будете закупати або добувати пластик (пункти прийому, великі заводи). Орієнтуйтесь на те, що разом з приміщенням цеху та складами, вам потрібна площа, не менша за 200 кв.м.

Закупівля обладнання
Для початку функціонування переробної лінії, необхідно придбати наступне обладнання:
• Лінія сортування, яка відділятиме інші сполуки від ПЕТ, такі як папір, метал тощо; окрім цього, сортувальна лінія може розділяти пляшки за кольором. Вартість такої лінії починається з 50 тисяч доларів, тому для початку краще сортувати ПЕТ-відходи вручну, для економії початкових витрат.
• Дробарка з ситом для подрібнення і просіювання крихти. Вартість такого обладнання починається від 3,5 тисяч доларів.
• Обладнання для миття та сушіння крихти, мінімальна вартість якого складе 3 тисячі доларів.
• Агломератор для плавлення ПЕТ, обійдеться мінімум у 4,5 тисячі доларів.
• Гранулятор коштуватиме від 30 тисяч доларів.
• Прес для формування брикетів, вартість від 16 тисяч доларів.
Таке обладнання, в залежності від виробника та його універсальності, коштуватиме від 50-60 тисяч доларів, а верхньої межі немає, адже, якщо закупати обладнання для переробки твердих побутових відходів в цілому, то сума може потроїтись. Бізнесмени радять звертати увагу на українських виробників, для початку, оскільки вітчизняна техніка дешевша, її легше ремонтувати, для неї легше знайти запчастини запчастини. Окрім цього, з метою економії, можна шукати вживане обладнання.

Джерела сировини
У порядку спадання вартості, основними джерелами використаних ПЕТ-пляшок можуть бути: діючі пункти прийому пластику (де легко придбати пляшки, проте це дорого); організація власного пункту прийому пластику; домовленість з підприємствами, які мають відходи у вигляді ПЕТ-матеріалів. Окрім цього, можна організовувати системний вивіз пластику власними силами з пунктів громадського харчування, офісів, встановити контейнери у популярних для пікніків місцях, і вивозити пластик звідти. В середньому, ціна 1 тони сировини на нашому ринку складає від 230 до 350 доларів. Якщо закуповувати її безпосередньо на підприємствах, то вартість знижується.

Персонал цеху
В першу чергу, для роботи у подібному цеху не потрібен висококваліфікований персонал, відповідно – витрати на заробітні плати не будуть високими. В середньому, кількість робітників лінії складатиме 6-10 осіб, в залежності від обсягів вашого переробного цеху. Окрім цього, необхідні 2 людини для ведення бухгалтерії та збуту. Заробітна плата персоналу складатиме від 2 тисяч доларів на місяць.

Витрати на комунальні послуги
Дуже важлива місячна стаття видатків – електроенергія, водопостачання та водовідведення, що складатиме приблизно 1 тисячу доларів на місяць.

Доходи
Якщо ви придбаєте обладнання у вказаних цінових категоріях, то середня продуктивність такої лінії складе 0,8 тон на годину, а з 1 тони пляшок виходить приблизно 0,8 тон сировини.
Вартість однієї тони ПЕТ-гранул складає в середньому 800 доларів. Валовий прибуток при переробці 1 тони на день складатиме близько 15 тисяч доларів на місяць. З них чистий прибуток – близько 7 тисяч доларів. Окупність бізнесу в середньому складе два роки, за умови вдалого збуту продукції.

Comments are closed.

Send this to a friend