Зараз, у великих та успішних компаніях, все більшої популярності набуває тенденція організовано замовляти обіди для своїх співробітників, та, таким чином, економити їх час і сприяти побудові дружніх відносин у неформальній обстановці. Окрім цього, багато зайнятих людей просто не мають часу на приготування чи придбання їжі у закладах громадського харчування, тому перевагу віддають доставці. Одночасно з тим, хоч ринок України і насичений різноманітними пропозиціями з доставки, програм здорового харчування не так багато. Саме тому, цей бізнес може бути цікавим для старту підприємцям, які не мають великого початкового капіталу, але шукають ринок з середнім рівнем конкуренції. Орієнтуйтесь на великі міста, ваша цільова аудиторія – середній клас, люди середнього віку, офісні працівники.
Юридичні нюанси
Для початку необхідно оформити право на ведення господарської діяльності як ФОП чи ТОВ, а також отримати необхідні дозволи для приміщення, в якому ви готуватимете їжу на доставку (це дозвіл МНС та висновок Держпродспоживнагляду). Вам обов’язково знадобиться касовий апарат.
Приміщення
Приміщення можна як орендувати, так і придбати. При цьому, бажано, щоб воно знаходилося поруч із діловим центром міста, адже це допоможе економити на логістиці. Враховуючи, що планується доставка їжі без відкриття пункту видачі харчування, суттєво можна зекономити на поверсі розміщення (не обов’язково займати перший поверх, який коштує дорожче).
Закупівля обладнання
Звичайно, вам буде необхідно повністю обладнати приміщення під кухню, для чого знадобляться наступні елементи:
– Система витягування повітря – орієнтовно 150 доларів;
– Кухонна плита (індукційна/газова) на 6 конфорок – орієнтовно 1700 доларів (можливе придбання плити на 4 конфорки, це буде дешевше на 300 доларів);
– Поверхня для жарки (опціонально) – 200 доларів;
– Холодильна шафа – орієнтовно 1000 доларів;
– Морозильна шафа – орієнтовно 1500 доларів;
– Посудомийна машина – орієнтовно 400 доларів;
– Виробничі поверхні – орієнтовно 400 доларів;
– Посуд для приготування – орієнтовно 300 доларів;
– Пароварка побутова – орієнтовно 100 доларів;
– Духова шафа – орієнтовно 200 доларів;
– Сумки-холодильники для кур’єрів – орієнтовно 50 доларів штука.
Економія на обладнанні можлива при закупівлі вже використаної техніки, але у такому випадку ризики також вище.
Розробка сайту, неймінг, дизайн логотипу
Одразу відкладайте мінімум 1500 доларів на розробку зручного та зрозумілого веб-сайту, розробку стильної назви та логотипу. Ваша цільова аудиторія – представники середнього класу, для яких стиль та суспільна думка є не останнім з пріоритетів. Їжа, окрім того, щоб бути смачною та корисною, має бути ще й стильною, щоб завоювати своє місце в сегменті.
Розробка меню
Для розробки грамотного меню для різних категорій населення (жінки, чоловіки, діти, вегетаріанці) та для різних цілей (програма для схуднення, для набору маси, просто здорове харчування), вам знадобляться послуги лікаря-дієтолога, з яким ви б змогли прорахувати калорійність та місткість корисних речовин у кожному окремому виді комплексної програми. Якщо ви плануєте доставляти добові раціони, дієтолог просто необхідний для розрахунку правильної норми, адже ваш бізнес спрямований на підтримку здоров’я вашого клієнта. Така послуга коштуватиме від 1000 доларів.
Закупівля розхідних матеріалів
Вам знадобляться брендовані наліпки, одноразовий посуд для доставки, одноразові столові прибори, коробки або пакети для доставки, візитні картки. Це все обійдеться приблизно в 1000 доларів для початку, адже оптом замовляти дешевше, з розрахунку орієнтовно 200 доларів щомісячно (на 10 клієнтів щодня).
Не забувайте прорахувати у витратах щомісячну витрату на комунальні послуги, які складуть приблизно 100 доларів.
Закупівля продуктів харчування
Звичайно цей розділ буде індивідуальним для кожного підприємця, адже кожна програма потребує різних продуктів. Одразу можна сказати, що з ціллю економії, продукти слід закупати на оптових базах та в магазинах оптової торгівлі. Середня щомісячна вартість продуктів харчування, виходячи з розрахунку на 10 програм щоденно, складатиме близько 800 доларів.
Працівники
Вам знадобиться мінімум 2 шефа та мінімум 2 кур’єра. Заробітна плата для трьох складатиметься, орієнтовно, з 8000 гривень для одного шефа та 5000 гривень для одного кур’єра (1000 доларів щомісячно).
Реклама
В цьому бізнесі, як ніде, важлива правильна реклама, в яку на початку доведеться вкласти не менше 1500 доларів. Цільова аудиторія для даного бізнесу частіше за все користується такими соціальними мережами, як Facebook та Instagram, тому, відповідно, потрібно робити хорошу контекстну рекламу та працювати з лідерами думок (інста-блогерами). Далі, місячний розхід на рекламу складатиме не менше 500 доларів (на початкових етапах).
Нарешті про прибуток
Ціна одного дня програми, в середньому, – 300-450 грн. (еквівалент 15 доларів), в той час як собівартість однієї програми приблизно 70 грн. Якщо в день у вас буде 10 клієнтів, то валовий місячний прибуток складатиме 4000 доларів, а чистого прибутку ви отримуватимете порядку 2000 доларів. Повернути вкладені в бізнес кошти ви зможете приблизно за 8 місяців.