Український ринок має великий потенціал для розвитку підприємницької діяльності. Деякі сфери бізнесу мають високу конкуренцію, інші тільки починають розвиватися. Клінінговий бізнес або компанії з прибирання приміщень – мають низьку конкуренцію і гарну перспективу розвитку у майбутньому в Україні.
В США понад 80% нерухомості користуються послугами клінінгових компаній, а Європа на 2002 рік вже зареєструвала близько 8000 тис. компаній з прибирання, річний оборот яких склав 30 млрд євро.
Клінінг охоплює цілий комплекс заходів для прибирання, від маленьких до великих площ. Підприємець, який вирішив відкрити клінінгову компанію, повинен орієнтуватися на відповідну в даній галузі клієнтську базу. Великі комерційні структури, організації середнього рівня і населення – головна цільова аудиторія.
Почати бізнес по прибиранню приміщень можна з відкриття фірми під конкретного замовника: торгово-розважальний центр або банк. Потім поступово розширювати свою діяльність. Інший спосіб – обрати вузькоспеціалізовану нішу: чистка килимових покриттів, миття вікон тощо.
Для створення фірми потрібно закупити професійне обладнання, підібрати й навчити персонал, зробити рекламу. Бюджет на такі витрати складе близько $5-10 тис. Для менших витрат можна обійтися закупівлею обладнання для прибирання після ремонту, миття вітрин тощо. На це знадобиться $500-3000.
Загалом клінінгові компанії бувають трьох видів:
- Разового прибирання квартир та офісів;
- Щоденного обслуговування різних компаній;
- Вузькоспеціалізовані.
Для реалізації такого проекту потрібно зробити декілька кроків. Перший – реєстрація юридичної або фізичної особи. Потім знайти приміщення під офіс і склад для зберігання обладнання та хімії. Важливо знайти потенційного замовника, а потім вже набирати персонал і купувати устаткування.
Більшість компаній отримують перші замовлення через особисті зв’язки, але краще знайти об’єкт для щоденного прибирання. Дохід від разових замовлень більший, але він нестабільний, а оренду і зарплату доведеться платити регулярно. Клієнтів можна шукати в офісній будівлі чи різних банківських установах. Так компанія може обслуговувати декілька офісів в одній будівлі.
Обов’язково із клієнтом підписується договір на певний час. У договорі зазначають, перелік послуг, періодичність виконання роботи, час знаходження команди на об’єкті та інші умови. Обов’язково вказати вартість робіт, витрати на хімію, накладні витрати й норма прибутку. Окремим пунктом краще визначити із замовником про службове приміщення, для зберігання хімічних засобів.
Щодо персоналу, то спочатку краще заощадити і функції директора та менеджера об’єднати. Це також дозволить набратися необхідного досвіду. Бухгалтера можна не вводити в штат, а наймати з погодинною оплатою. Потрібен водій для транспортування досить громіздкого обладнання, витратних матеріалів та працівників. Прибиральників необхідно декілька, наприклад, для офісів достатньо одного на 500 кв. метрів площі. Персонал повинен пройти спеціальне навчання, де навчиться правильно користуватися хімією та технічними засобами. Фірмова символіка важлива, тому краще закупити спеціальний одяг для всього персоналу.
Головне при викритті клінінгової компанії подумати про витрати на обладнання та техніку:
- Пилосос миючий – приблизно $ 1000;
- Підлогомийна машина – від $ 2000 (для роботи з великими компаніями);
- Пральна машинка – від $ 350;
- Дискова машина для чищення килимів – $ 2500;
- Обладнання для миття вікон та скла – $200;
- Візок для швабри з віджиманням, мішком для сміття – $150;
- Швабри, моли, віники та інше устаткування – $100.
Якщо починати працювати з невеликим стартовим капіталом і мінімальним устаткуванням, вкладення окупляться приблизно через 12 місяців. Рентабельність клінінгового бізнесу досить висока – близько 20-25%, а з окремих видів робіт вона може досягати й 40%.