П’ятниця, Червень 2

Сем Уолтон: “Завзятість і чарівна усмішка здатні багато чого змінити”

Сем Уолтон був унікальною людиною. Його можна назвати найкращим підприємцем в історії світу. Станом на 2005 рік його компанія «Wal-Mart» перевищила продажі на $300 млрд. Компанія нараховує 7 тисяч магазинів по всьому світу.

Компанія «Wal-Mart» з моменту свого заснування дотримується стратегії низьких цін. Стратегії, завдяки якій вона може пропонувати продукти дешевше, ніж конкуренти.

Сем Уолтон вважав, що успіху можна досягти завдяки наполегливості, постійному вдосконаленню та доброзичливому відношенню до клієнтів і партнерів. В Уолтона була велика мета, і він йшов до неї, керуючись своїми цінностями.

Молодість

В 1918 році народився майбутній «король торгівлі» в маленькому містечку Кінгфішер, в штаті Оклахома. Про дитинство його відомо мало. Батьки часто сварилися. Тому Сем часто набирався життєвої мудрості на вулиці. З самого дитинства хлопець добре вивчив два уроки: досягти чогось можна лише завзятістю, і тільки за допомогою усмішки.

Сем почав свою робочу кар’єру в 7 років, розносив ранкові газети. Займався спортом – баскетболом і американським футболом.

В 1940 році закінчує Університет Міссурі за спеціальністю економіка. Одночасно працює менеджером в невеликій компанії. У 1942 році зустрівся з майбутньою дружиною Хелен, з якою і прожив все життя.
Сем вирішує взяти кредит у батька дружини й разом з нею відкривають магазинчик з гордою вивіскою «Ben Franklin».

Магазинчик Уолтонів був малий навіть для Ньюпорта з 4 тисячами жителів. Єдиний великий магазин у місті належав містерові Стерлінгу. Конкурувати з ним, здавалося, марно. Але Сем твердо знав: завзятість і чарівна усмішка здатні багато чого змінити.

“Ми всі працюємо разом. У цьому весь наш секрет”, – Сем Уолтон

Перші успіхи й невдачі

Менш ніж через рік магазин Стерлінга поступитися Сему Уолтону покупцями, а там і пальмою першості. Через п’ять років маленький магазинчик Уолтонів перетворився на найприбутковышу торгову точку мережі «Ben Franklin». Власника цієї торговельної мережі вирішив, що справа зовсім не в намаганнях продавця, а в бренді. Коли підійшов черговий термін продовження контракту на оренду Семом торгової площі, йому відмовили.

Народження Wal-Mart

Сем вирішує відкрити свій перший магазин під назвою «Five&Ten Cents». Вже тоді він звернув увагу на стратегію низьких цін. Уолтон купував товар у виробників. Він знижував ціни, отримуючи меншу прибуток, ніж конкуренти. Уолтон вважав, що в довгостроковій перспективі це компенсується. Він мав рацію.

За 10 років було відкрито 10 магазинів «Five&Ten Cents». При цьому деякі з них за межами Арканзасу – в штаті Міссурі. За ці 10 років Уолтон вивчав торгівлю. Він хотів поєднати невеликі сімейні магазини, де продавцями є їх же власники, і величезні супермаркети, розташовані у великих містах. Було зрозуміло, що від перших йому потрібна була атмосфера, а від другої – масштаб.

Незабаром сформувалася стратегія «Wal-Mart». Єдине, що стояло на перешкоді – неможливість відкрити великий супермаркет на сході міста: дорога земля, робоча сила, конкуренція з великими й багатими компаніями. Уолтон почав з відкриття великих супермаркетів в невеликих містах на околицях. Оренда коштувала набагато дешевше, та й робоча сила була не настільки дорогою, як на центральних вулицях.

Зробіть так, щоб всі гадали про ваш наступний крок. Не будьте занадто передбачуваним”

У 1962 році відкрив перший магазин «Wal-Mart», що носив тоді назву «Waltons Five&Dime». Магазин розташовувався на околиці міста Роджерс, і відразу ж привернув до себе увагу місцевих жителів. Магазин відрізнявся низькими цінами й доброзичливою атмосферою маленького сімейного магазину. Варто відзначити, що сім’я Уолтонів наймала в такі магазини місцевих жителів, що завойовувало ще більше прихильників цієї компанії.

Через 5 років, магазинів було 24, а обсяг продажів досяг $12 млн. Сем завжди говорив своїм співробітникам: «Є один бос – покупець. Він може змістити будь-якого в компанії: від директора до вантажника тим, що просто витратить гроші в іншому місці».

Добрі справи

Доброзичливість Уолтона до людей була щирою. Благодійність він ніколи не афішував. Будуючи новий магазин, він змушував своїх співробітників дізнаватися адреси місцевих благодійних фондів. З тим, щоб робити потім внески. Він заснував премію American Hometown Leadership Award, якою нагороджують тих голів провінційних муніципалітетів, які здійснюють на своїй батьківщині довгострокові проекти. До кінця днів своїх він залишався собою. Мільярдер ставився до слави байдуже. Він як і раніше роз’їжджав по своїх магазинах на пікапі.

Мережа магазинів «Wal-Mart»

«Wal-Mart» сьогодні

Сьогодні «імперія» налічує понад 4 тис. магазинів, розкиданих по всьому світу, з щоденним 70-тисячним асортиментом товарів. Це найбільший у світі оператор роздрібної мережі. Загальний об’єм продаж складає $200 млрд на рік. Магазини «Wal-Mart» обслуговують понад 100 млн покупців на тиждень. «Wal-Mart» найбільш шанована компанія світу, символом якої стала широка посмішка веселої людини.

Цінуйте усмішку

Майбутній співробітник приступаючи на роботу в будь-який з магазинів «Wal-Mart», урочисто клянеться завжди посміхатися покупцеві й запитувати, чи не потрібна допомога. «Чим більше стають універмаги «Wal-Mart», тим більше ми повинні уникати гігантоманії, зберігаючи атмосферу невеликого магазинчика», – стверджував Сем Уотсон.

Comments are closed.

Send this to a friend