Понеділок, Березень 27

Михайло Ганчук: “Соціальні проекти є економічно вигідними”

У який спосіб розвивати компанію, коли вже начебто усе розвинуто та чи варто займатись соціальними проектами? Керівник компанії “ПромАвтоматика Вінниця”, що працює в енергетиці, займаючись виробництвом та продажем електротоварів, зі штатом в 300 спеціалістів, ділиться досвідом 15-річної роботи на українському ринку.

Підприємець: Наскільки проект “Зі світлом у серці” був економічно вигідним?

Михайло Ганчук: Усі соціальні проекти не просто направлені на те, щоб робити добро людям, але і мають економічну складову, тобто, у перспективі ще й приносить фінансову вигоду для компанії. Завдяки соцпроектам лояльність до продуктів, що випускає компанія, збільшується, відповідно – об’єм реалізованої продукції також. У нас є три бренди, і ми визначили, що соціальні проекти також повинні бути у трьох напрямках.

В інтернет-магазині частину товарів ми позначили знаком “5% дітям”. Через певний період кошти, які вдалось зібрати, завозимо в дитячий будинок, або купуємо товари, продукти, все те, чого вони потребують. Обов’язково на сайті додаємо фотозвіт.

Воно працює так: якщо клієнт обирає між двома товарами приблизно схожого функціоналу, і на одному є примітка “5% дітям”, він обирає саме цей товар. У такий спосіб збільшується лояльність до інтернет-магазину, тому що клієнт перетворюється на соціально активного громадянина, він усвідомлює, що ми йому в цьому допомагаємо.

У офлайн-магазинах ми зробили наліпки та магнітики “Зі світлом у серці”. Вони коштують символічні 10 гривень, їх альтернатива – паперові наклейки за 5. Всі кошти від реалізації передаються в дитячі будинки-інтернати того району, в якому розташований магазин. Ведеться сувора звітність, в кожному магазині щотижнево оприлюднюємо, хто скільки продав, щоб продавці також включились. Знову ж таки, отримані гроші використовуємо на благодійність.

І є у нас один соціальний проект безпосередньо для міста Вінниці. Вирішили зробити один пішохідних переходів біля школи більш безпечним. Це комплекс заходів. Якісна світлодіодна підсвідка зебри, встановлення стробоскопа під знаком пішохідного переходу для привертання уваги. Людина, підходячи до пішоходного переходу, натискає кнопку. Починається відлік часу, страбоскоп починає блимати.

Щоб це було ще й цікаво, кнопку виготовили у вигляді “лайку”. Ідея в тому, щоб дитина підходила і натискала кнопку з позитивом. А вже після натиску активувється знак пішохідного переходу привертаючи до себе увагу водіїв.

Підприємець: Це ваша розробка?

Михайло Ганчук: Так, наша. У нас в компанії є відділ R&D, в якому завдяки brain storm генеруємо нові цікаві ідеї. Відібравши найкращі, починаємо їх розробляти. Якщо ідея вдала і є перспективною та такою що має економічний потенціал, передаємо її в відділ виробництва.

Наші останні розробки повязані з енергоефективними технологіями. Це, наприклад, SmartHome – “Розумний дім”. Також ми розробили систему SmartWarm, яка економить ресурси, газ чи електроенергію, що використовуються для обігріву приміщень, регулює температуру повітря, поки в помешканні нікого немає.

Дуже цікава функція “Кольорові сни”. Лікарі (той-таки Євген Комаровський) довели, що людина краще висипається і, теоретично, бачить кольорові сни коли температура повітря опускається нижче 3-4 градусів від температури комфорту. Тож наш прилад десь о 23 годині вечора знижує плавно температуру повітря на 3 градуси, а вранці, десь до 7 години, вона теж плавно виводиться на той самий рівень. Також можна керувати приладом дистанційно через смартфон. Там є ще цікаві фішки, зараз цей виріб готується до масового виробництва, проходить Бета-тестування.

Підприємець: Ви працюєте тільки в Україні?

Михайло Ганчук: Так, на сьогодні, ми присутні тільки на українському ринку. Але в наших стратегічних планах вихід і на зовнішні ринки. Це будуть дві країни. Одна на сході, скоріш за все Казахстан, де ринок схожий на український. Казахстан зараз показує гарну динаміку розвитку, у них є схожі проблеми як у нас, з напругою.

Друга країна — одна з європейських. Це стабільність. Там не заробиш, але це стабільно. Можна бути постійно під парусом. В цих країнах планується не просто експортувати продукцію. Кожна країна намагаєтья підтримати своїх виробників, лобіює це. Кожен підтримує своїх. Тому планується відкриття власного виробництва в Казахстані і десь в Європі. Можливо, спочатку це будуть невеликі виробництва і більшість елементів завозитимемо з України, але кінцева збірка буде в цих країнах. Відповідно, можна ставити позначку made in Kazachstan і визначати приналежність до цієї країни.

Підприємець: Ви на ринку вже 15 років. Чи важко було протриматися на ринку весь цей час?

Михайло Ганчук: Підприємство, будь-яке, це організм, який сам по собі живе і розвивається. Найкраще він розвивається в конкурентному середовищі. Якщо є конкуренція, а не монополія, ти змушений або розвиватись, або закриватись. Як на мене, задача держави, влади, створити конкурентне середовище. І все. Не допустити монополії, лобіювання окремих компаній.

Нам, підприємцям, не потрібно більше нічого, ми самі врегулюємо ціни, ми знаємо, як розвиватись. В Америці, наприклад, на заправках, ціни можуть мінятись два рази на день, і це нормально. Тому що влада забезпечила конкурентне середовище, відповідно, заправок багато. Підхід такий: “Можеш продати дорожче – продавай”. Буде велика ціна – не буде клієнтів. Буде поганий сервіс – не буде клієнтів.

Вінницька арка в парку ім. М. Горького до Дня Незалежності була підсвітлена кольорами та зусиллями
ПромАвтоматики

Ринок регулює сам себе. Якщо ти не надаєш якісний сервіс, клієнти поїдуть на іншу заправку. Відповідно, сервіс також повинен покращуватись.

От, до речі, про покращення. Був момент, коли ми не розуміли, що робити, куди йти далі. Ми досягли певного рівня, вперлись, як кажуть, головою в стелю. Почали шукати щось і знайшли грантову пропозицію від ЄБРР. Вони виділяли 10 000 Євро на консалтинг.

В мене, як і в більшості людей, була недовіра до консалтингових компаній, тому що, по-перше, вони продають нематеріальні речі: якийсь умовний набір документів, якусь теорію. Більшість людей звикли до того, що “заробили кошти – поїхали купили трактор, офіс ще щось”. А тут інвестиція в нематеріальне. Ми не схильні були інвестувати в нематеріальні речі. Насправді вийшло мега ефективно.

Ми розробили оргструктуру компанії, що дало нам ясність і зрозумілу картинку – хто за що відповідає, які в нас напрямки. Структурували компанію. Ми описали декілька бізнес-процесів, нас навчили їх описувати. Ми розробили посадові інструкції, нас навчили їх розробляти, ми розробили системи фінансової мотивації для спеціалістів, нас навчили це все робити, і ми самі тепер це робимо. Ми створили HR- департамент, який підбирає найкращих спеціалістів і слідкує за тим щоб їхній професійний рівень постійно зростав.

Ми тоді добре себе зарекомендували з ЄБРР, всім сподобалось, зараз у нас з ними вже другий проект на значно більшу суму. Згідно гранду, в нашу компанію залучена команда висококваліфікованих європейських спеціалістів на чолі топ- менедежера Філіпса.

Comments are closed.

Send this to a friend