П’ятниця, Січень 24

Джек Ма – людина, яка продала Китай кожному з нас

Це сьогодні він успішний підприємець, найбагатша людина в Азії та 14-та у рейтингу світових багатіїв (за оцінками рейтингу Блумберг мав 43,2 млрд доларів на грудень 2016).

А колись він був маленьким хлопчиком, який не міг навіть скласти тести у молодшій школі. І в середній не міг. І в університет він тричі провалювався. Але все-таки чогось досяг у своєму житті, обернувши власне нерозуміння технологій на найуспішніший іноваційних механізм перших двох десятиліть 21 століття.

Сьогодні торговельні майданчики “Alipay”, “Taobao”, “Alibaba” та “Alimama” відомі і домогосподаркам, і фірмам-магнатам. Основні принципи, за якими будувалися ці платформи, Джек Ма визначив як “довіра, доступність, помилки та цілі”. Кожний принцип китайський мільярдер визначив власним життєвим досвідом.

Якщо це не розумію я, це не зрозуміють 80% користувачів

“Сьогодні буде нелегко, завтра буде ще гірше, але післязавтра все буде чудово!”

Нічого не було легким в житті Ма Юня. Ма Юнь – це його справжнє ім’я, яким нарікли його батьки у 1964. Починаючи з 8 років хлопчик щоранку сідав на велосипед і їхав кілька кілометрів до готелю, де спілкувався з іноземними туристами англійською мовою. Один з них і назвав його Джеком. Так Ма Юнь перетворився на Джека Ма. Трохи згодом підліток почав підробляти гідом, а під час однієї з екскурсій настільки потоваришував з родиною з Австралії, що отримав запрошення поїхати до них в гості. Саме там, за межами Китаю, він усвідомив що світ набагато більший, аніж він собі уявляв, і у цьому світі є речі, які потрібно впроваджувати на Батьківщині.

На місце свого партнера ви повинні знайти когось, хто примножує ваші вміння. Це не обов’язково має бути успішна людина

Вперше Джек Ма побачив інтернет у 1995 році. І не знайшов там Китая. Взагалі. Країни не існувало в глобальній мережі і Ма відчув, що може це виправити. Разом з дружиною він заснував “Жовті сторінки Китаю” – пошукову систему організацій. Перша сторінка завантажувалась півдня, та це стало приводом великого свята, яке родина влаштувала для своїх друзів. Вклавши 2000 доларів, через три роки фірма мала прибуток вже у 800 000.

1998-1999 роки. Джек Ма вивчає торгівлю зсередини. Він працює, а згодом і очолює Китайський міжнародний центр електронної торгівлі, що був одним з підрозділів Міністерства зовнішньої торгівлі та економічного співробітництва Піднебесної. Розповідь про те, як він запросив сімнадцятьох друзів і разом з ними заснував компанію «Alibaba Group», стала однією з легенд Новітньої Електронної Економіки. Назву для фірми, задуману як майданчик для торгів дрібних і середніх підприємств, обирали виключно за одним критерієм – вона повинна була легко вимовлятися та бути впізнаваною для усіх мов світу. Джек Ма вже тоді націлювався на міжнародний ринок.

Моя порада 25-річним – наробіть помилок. Не хвилюйтесь. Ви падаєте і підіймаєтесь, падаєте і підіймаєтесь, насолоджуйтесь своєю молодістю та життям

Усі починання Джека Ма спочатку не були успішними. Компанія “Alibaba”, заснована восени 1999, мала збитки, хоча і виграла інвестиції  венчурного капіталу у сумі 25 мільйонів доларів. Тільки у 2002 році прибуток компанії склав рівно 1 долар, але для Ма це була перемога. Це означало, що компанія стала прибутковою. Система, яка дозволила експортерам з Китаю знаходити клієнтів у США, витіснила гіганта eBay з китайського ринку. Taobao, китайський аналог, створений співробітниками Джона Ма, просто залишив eBay без користувачів, він був зручніший та зрозуміліший.

У справжнього підприємця немає ворогів. Як тільки ви це зрозумієте, вас ніхто не зупинить

Наступне десятиріччя було фінансово успішним для Джона Ма. Він відкрив у 2003 році платформи Alipay і Ali Mama, а потім переконав засновника пошукової системи Yahoo Джері Янга інвестувати в його бізнес 1 мільярд доларів. Після 2010 року виручка компаній Джека Ма перевищила трильйон юаней.

На 10-річчя компанії Alibaba Джек Ма перевдягнувся в панк-рокера, щоб привітати своїх співробітників (а їх тоді було біля 20 тисяч)

У 2013 році Ма залишив пост президента компанії, але залишився головою ради директорів. Зараз він активно впроваджує екологічні програми по захисту планети від шкідливих результатів людської життєдіяльності. І якщо ви ще не чули про ці проекти, пам’ятайте – починання Джека Ма мають футуристичну специфіку і чекають свого часу.

Leave A Reply

Send this to a friend