“Дах над головою має бути міцним” – народна мудрість. “Професію “покрівельник” не дуже поважають” – народна правда. Коли Євген Семехін влаштувався в компанію “Кровля-центр” керівником відділу продаж, він ще не знав, що за два тижня займе посаду PR-директора, започаткує перший в Україні музей покрівельних матеріалів, проведе Міжнародний фестиваль покрівлі та дійде до Прем’єр-міністра з певним проханням.
Підприємець: Євгене, новину про те, що у місті відбудеться перший в Україні Фестиваль покрівлі, журналісти і, особливо, фейсбук, зустріли шаленим обговоренням. Незвичний захід для незвичної професії. Ще й дводенний. Чому так?
Євген Семехін: В Чернівецькій області, куди я переїхав зі Сходу України, кожний 30-й має відношення до покрівельної справи. Я багато спілкувався з майстрами, це прості люди, у них є своя гідність. Три чверті роки вони працюють на дахах, інший час чекають, коли знову прийде тепла погода. Ідея фестивалю виникла, коли зрозуміли, що це потрібно перш за все самим майстрам. Наше найперше золоте правило – “Слухати людей, і чути що вони хочуть”.
Підприємець: А що хочуть люди?
Євген Семехін: Люди хочуть сервісу. Тут, у Чернівцях, тренди як по роботі з клієнтами, так і по веденню бізнесу диктує Калинівський ринок – величезний базар, який годує півміста ще з 90-х років. Ми вирішили трохи відійти від “базарщини”.
Ми запустили програму лояльності для майстрів-покрівельників. Конкуренція в галузі дуже висока, і коли наших майстрів намагаються підкупити, пообіцяти відкати, вони не погоджуються, адже знають, що наша компанія дасть більше, ніж умовну “тисячу гривень”. Це соціальний пакет, безкоштовне навчання з дипломами міжнародного зразка про кваліфікацію, наші внутрішні бонуси, які можна обміняти на на інструмент, уніформу, побутову техніку тощо.
Ми перейшли на 7-денний режим роботи, і це себе виправдало. Наші клієнти працюють 5 робочих днів, хочуть прийти в суботу-неділю товар подивитися, а ми відпочиваємо. Теперь все по-іншому, наші магазини відчинені і у вихідні. Розробили спеціальну програму для менеджерів, які їздять селами і містечками, роздивляються дахи і пропонують наші послуги потенційним клієнтам “на місці”. Всередині компанії назвали її “Мисливці за дахами”.
Ми стали першою покрівельною компанією в Україні, яка запровадила кредитування. Чотири місяці ми вели переговори з банками, в нас ніхто не вірив. “Покрівельний магазин – це не супермаркет з гаджетами” – казали нам. В результаті банк, який нам повірив, тепер виділив нам одного свого співробітника на постійній основі, адже за перші два місяця у нас придбали 30 дахів в розстрочку.
Підприємець: Тобто, фестиваль став новинкою тільки для “сторонніх”? Покрівельники були до нього морально готові?
Євген Семехін: Ні, це було несподіванкою для всіх: для покрівельників, для власника компанії і колег, міського голови Чернівців, який нам сприяв в проведені Фестивалю. Для нас, людей які організовували захід, це був виклик – підготувати і провести за 3 тижні в п’ятьох загальноукраїнський захід.

Міжнародний фестиваль покрівлі (2016 р.)
В результаті на Фестиваль приїхали 15 підприємств постачальників і виробників покрівельників матеріалів з усієї України – Київ, Харків, Львів. Також приїхали із Словаччини представники заводу виробника бітумної черепиці IKO. В межах фестивалю ми не тільки проводили майстер-класи і навчання, окремою подією стали перші західноукраїнські змагання серед покрівельників. Народ розважали два дня зі сцени місцеві гурти, родзинкою став закарпатський Rock-H.
Ми також створили перший в Україні музей покрівельних матеріалів, в цьому році ми запускаємо в одному з навчальних закладів міста кафедру покрівельних матеріалів. Але і цього мені особисто замало. В Україні у покрівельників досі немає свого професійного свята і наша команда вирішила це змінити.
Підприємець: Ви започаткували в Україні День Покрівельника?
Євген Семехін: Ми впритул наблизились до його появи. Зібрали понад 100 підписів майстрів-покрівельників під зверненням до президента і передали в Адміністрацію президента. Також співпрацюємо з народним депутатом, обраним в Чернівцях. Він написав депутатське звернення до Прем’єр-міністра Україна. Тепер доцільність появи свята буде розглядатися на Комітеті Верховної Ради. Є надія, що більше 30 000 покрівельників в Україні отримають свій Професійний День. Обрали для цього другу неділю червня – щоб вже з’явились гроші і можна було з комфортом відсвяткувати десь на природі.
Покрівельні майстри в переважній більшості люди віруючі. З давніх-давен представники робітничих професій мають свого святого покровителя в церквах, а наші покрівельники не мають. У католиків є, у православних ні. І ми зараз працюємо з церквами (це важче, аніж з депутатами), про те щоб з’явився святий наставник і захисник у покрівельників. Ми вже знаємо, як його звати, залишилось затвердити в усіх єпархіях. Щоб дружини або матері могли піти в церкву, помолитися у святого, попросити захисту і для своєї рідної людини. Робота на дахах – це небезпечна справа. Окрім дотримання техніки безпеки Божа допомога зайвою не буде
Підприємець: Чи є якісь проекти, які не дали бажаного ефекту?
Євген Семехін: Більшість проектів досягають запланованого результату, ми намагаємось максимально прораховувати усе, що робимо, використовуємо HADI-цикли для мінімізації часових і фінансових витрат. Це в першу чергу стосується маркетингових активностей компанії. Не всі проекти дають миттєвий результат, за яким можна оцінити їх ефективність. Є соціальні проекти, мета яких точно не комерція. Наприклад, з серпня цього року компанія “Кровля-центр” почала реалізовувати програму “Допомога громадам”. Згідно з нею ми даруємо громаді на Храм (день села або міста) сертифікат на 5 тисяч гривень на покрівельні матеріали. Кожне село має школи, садочки, лікарні, адміністрації, і 5 тисяч – це невелика допомога, яка дозволить вивільнені кошти спрямувати на інші потреби. Наприклад, оновити посуд в дитячому садочку. В межах програми за рік у нас в планах підтримати понад 400 громад Чернівецької, Тернопопільської, Хмельницької і Івано-Франківської області. Це більше 2 млн. гривень інвестицій в села! Бізнес має підтримувати громади. Я навчався в Німмечині і Польщі – там це звична практика. Переконаний, що в Україні ми незабаром до цього прийде.
Підприємець: Чому стільки бажання зробити щось саме для людей? Адже бізнес повинен бути прибутковим.
Євген Семехін: Бізнес є частиною соціуму. Сучасний бізнес – це коли люди для людей. Думати виключно про прибуток, конкурувати між собою – це ознаки компанії індустріального періоду, який закінчився 100 років тому. В сучасному світі виживають і є успішними проекти, в яких люди із різних середовищ об’єднуються для досягнення спільного блага. Які сьогодні найбільш успішні фінансово компанії? Facebook – медіа без контенту. Uber – таксі без жодного автомобіля. AirBnb – поселення без жодного готелю. Їх всіх об’єднує принцип економіки спільної участі. Це усвідомлення до мене прийшло після Майдану, коли я переїхав з Макіївки (Донецька область, зараз неконтрольована територія) в Чернівці. І я одразу почав одразу його реалізовувати в “Кровля-центр”. Також все треба робити із відчуттям любові і вдячності. Дякувати Богові що прокинувся зранку і маєш ще один день, за те, що тобі дано талант заробляти кошти і громаді в місті/селі за те, що став успішним в цьому середовищі. Особисто у мене є вдячність компанії і її власнику, в якій я виріс за неповні 2 роки до топ-12 pr-фахівців України в 2016 році, Чернівецькій області, яка стала другою домівкою після Донеччини з початком війни. В мене було вже декілька пропозицій переїхати в Київ на кращі умови роботи, але я відчуваю, що не все ще зробив для буковинців, покрівельної галузі і компанії. Ми щойно запустили pr-клуб для чернівецьких маркетологів, піарників і журналістів. Ще стільки планів є!