Понеділок, Березень 27

Історія успіху Китаю: чому ми можемо навчитись у Піднебесної

Ми звикли вважати Китай “копіювальним апаратом” світу. Китайський бізнес не сприймають серйозно в нашому середовищі. Але не настільки безнадійний цей ринок, як прийнято вважати: імпорт до України з Китаю у 2016 році склав 12%, що являється 2 місцем серед найбільших імпортерів. В економіку України Китай інвестував більше 7 млрд. доларів за увесь період співробітництва, а в найближчі роки планує інвестувати 120-130 млрд. доларів в економіку зарубіжних країн загалом.

Пропонуємо ознайомитись зі списком секторів, в яких Китай не винайшов інноваційних технологій, проте випереджає Європу та США у інноваційних методах застосування цих технологій.

Прокат велосипедів
Сам ринок прокату велосипедів вперше з’явився не у Китаї, але саме з Китаю почалися інновації у цій галузі.

На зміну класичній моделі оренди, коли велосипед здавався і повертався в одному пункті прокату, китайці ввели гнучку та зручну систему, коли велосипед можна взяти в оренду в одній точці, а здати в абсолютно іншій.

У великих містах було розставлено безліч таких точок, які до того ж є абсолютно автоматизованими: вони не вимагають участі найманих працівників. Велосипеди відстежуються за допомогою GPS, а взяти один в оренду чи здати його можна через додаток у мобільному телефоні та банківську картку.

Прикладом найбільших компаній у Китаї є Mobike, Ofo, Xiaoming. Але дана модель вже почала експансію інших ринків і активно реалізується у США, Великобританії, Німеччині тощо.

QR-коди
Настільки активно, як у Китаї, QR-коди не використовуються ніде в світі, хоч вони і не є китайським винаходом.

За допомогою QR-коду ви можете орендувати велосипед, розплатитися в таксі, заплатити за покупки в магазині чи обмінятися електронними візитними картками з бізнес-партнерами та колегами.

Першими з соціальних мереж використовувати QR-код для обміну контактними даними стала китайська соціальна мережа WeChat, згодом цю ідею повторили Snapchat для контактних даних та Spotify для того, щоб ділитися музикою.

Соціальні медіа
WeChat одним із перших мессенджерів почав використовуватись для ділових цілей: офіційні зареєстровані бізнес-аккаунти мають змогу отримати верифікацію для того, щоб партнер точно знав, що співпрацює зі справжнім виробником товару або постачальником послуги.

Офіційно у WeChat зареєстровано більше 20 млн. бізнес-аккаунтів, але не всі з них верифіковані.

За Китаєм це повторює WhatsApp, який вводить програму верифікації ділових аккаунтів.

Роздрібна торгівля
Гігант інтернет-торгівлі Alibaba у травні цього року придбав місцеву групу супермаркетів – Lianhua, а перед цим – Intime.

Таким чином компанія сподівається перейти на новий рівень роздрібної торгівлі, де покупці одночасно можуть приміряти товари, пробувати їх на дотик та бачити на власні очі, а надалі – замовляти через інтернет. І дійсно, межа між он-лайн торгівлею та магазинами у класичному розумінні розмивається.

Згодом так само вчинив і американський он-лайн магазин Amazon, коли придбав мережу магазинів Whole Foods.

Далі буде
Не зважаючи на різницю в кількості населення (1300 млн. в Китаї та 300 млн. в США), у Китаї випускається в середньому в 9 разів більше спеціалістів у галузі технічного розвитку, соціальних наук тощо. Закритість китайського інформаційного простору (така як заборона Google та Facebook) стимулює китайських бізнесменів до пушку нових способів застосування вже існуючих технологій, а не до простого копіювання західних ідей.

Можливо, Китай і не вигадує технології самостійно, проте у Китаї з’являються інноваційні методи використання цих технологій. А це надзвичайно важливо для розвитку економіки країни в цілому, адже інноваційна ідея без практичного застосування не несе ніякої реальної цінності та користі для ринку, в той час як китайський підхід вже приносить свої результати – у 2016 році Китай посів 2 місце в рейтингу найрозвиненіших економік світу.

Comments are closed.

Send this to a friend