Понеділок, Березень 27

ВРУ прийняла нову реформу освіти

Верховна Рада України прийняла новий закон №3491-д «Про освіту». Проголосувало 255 народних депутатів, до другого читання проекту закону подано 1705 поправок, більшість із них схвалили.

«Законопроект розробляли три роки і він допрацьовувався комітетом науки і освіти. Реформа освіти України відповідає сучасним вимогам», – зазначила міністр науки і освіти Лілія Гриневич. Відхилені були поправки «Опозиційного блоку» та «Батьківщини» щодо безкоштовного харчування дітей 1-4 класів та сиріт з малозабезпечених сімей. Ще одну поправку відхилили щодо оплати житлово-комунальних послуг для вчителів.

За прийняття рішення проголосували 255 із 359 народних депутатів

Нова реформа дає право на безкоштовну дошкільну та повну загальну середню освіту за рахунок фінансування від державних та комунальних установ. Це забезпечить такі потреби в освіті для громадян України, іноземних громадян та осіб без громадянства. На позашкільну, професійну та вищу освіту, кошти будуть виділяти з державного та місцевих бюджетів.

Головне нововведення – це втрата чинності закону «Про освіту» 1991 року і введення навчання за програмою 12-річчя. Тобто для початкової та профільної середньої освіти – з 1 вересня 2018 року, для базової середньої освіти – з 1 вересня 2022 року. 4 роки складатиме повна загальна середня освіта, 5 років – базова середня, а 3 роки профільна освіта, що отримуватиметься у ліцеях або закладах професійної освіти. До школи діти зможуть починати ходити у віці 6-7 років. Підсумками навчання учня буде здійснюватися після оцінювання шляхом державної підсумкової атестації, у вигляді зовнішнього незалежного тестування.

Більше всього було дискусій щодо статті (ст. 7) законопроекту про державну мову у навчальних закладах. Було обговорення, що особи, які належать до національних меншин, мають можливість навчатися рідною мовою або вивчення рідної мови у закладі освіти. Але вирішили, що освіта забезпечується державною мовою, а гарантія права вільно спілкуватися рідною мовою, відповідно стандартів освіти. Тобто право на вивчення рідної мови у закладах освіти залишається.

У законі зазначено, що особи з вадами слуху мають право на навчання жестовою мовою і вивчення української жестової мови. Отже, компонентами системи освіти в Україні є повна загальна середня, позашкільна, базова професійна, вища професійна, вища та післядипломна освіта.

Щодо питання посадових окладів вчителів, то за законом (найнижча кваліфікаційна категорія) встановлюється в розмірі не менше чотирьох прожиткових мінімумів для працездатних осіб. При кожної наступної кваліфікаційної категорії вчителя буде підвищуватися не менше ніж на 10 відсотків. Кабмін повинен забезпечити до 2023 року поетапну реалізацію положення щодо ставок заробітної плати педагогів. Для повного контролю за освітнім процесом буде створена нова Державна служба якості освіти.

Comments are closed.

Send this to a friend