П’ятниця, Червень 2

Зростання китайської економіки

Економіка Китаю зростатиме швидше, ніж очікувалося, впродовж наступних трьох років внаслідок небажання уряду приборкати нарощування запозичень до небезпечного рівня, про що МВФ попередив у вівторок.

В річному огляді другої в світі за розміром економіки персонал МВФ зазначив, що середньорічне економічне зростання становитиме 6,4% у 2018 – 2020 рр., у порівнянні з попередніми показниками, визначеними на рівні 6%. МВФ також прогнозує, що цьогорічне зростання китайської економіки становитиме 6,7% на відміну від прогнозованих раніше 6,2%, повідомляє РБК-Україна.

Китайський уряд, який зобов’язався забезпечити подвоєння власної економіки в період 2010–2020рр. надто толерантно ставиться до швидкого нарощування обсягів заборгованості на шляху до досягнення свої мети. За твердженням МВФ: «Китайська влада ладна піти на все задля досягнення запланованого рівня ВВП у 2020р.».

Як результат, МВФ очікує, що борги нефінансового сектору Китаю перевищуватимуть 290% його ВВП у 2022 році, у порівнянні з минулорічним показником у 235%. За попередніми ж оцінками Міжнародного Валютного Фонду рівень заборгованості мав стабілізуватися на позначці 270% ВВП протягом наступних п’яти років.

«Міжнародний досвід засвідчує, що китайська поточна боргова траєкторія небезпечна значним зростанням ризиків руйнівного регулювання» – зазначив МВФ у суворо сформульованих рекомендаціях. Вищі рівні боргів, за словами МВФ, значно обмежать Пекіну «фіскальний простір» для можливого реагування на будь-які потенційні кризи міжбанківського ринку чи «втрату довіри» до продуктів управління активами, продажі яких і спричинили швидке розширення тіньового банківського сектору.

Йін Джонгксіа, представник Китаю у Міжнародному валютному фонді, відхилив попередження фонду. «Нарощування боргових показників економіки Китаю з 2017 року не спричинене політикою стимулів, а є, швидше, наслідком ребалансування та структурної перебудови» – зазначив він у офіційній відповіді Пекіну.

Оговтавшись після наслідків глобальної фінансової кризи, влада Китаю настільки віддалася процесу кредитування, що до кінця 2016 року забезпечила приріст боргових сум у 4 рази – до 28 тр.дол. У своїй доповіді МВФ зазначив, що «кредитна ефективність» Китаю різко погіршилася порівняно з показниками останнього десятиліття з все більшими необхідними сумами коштів для генерування того ж обсягу зростання.

«Зокрема, у 2008 р. був необхідний кредит в обсязі 6,5 тр. Юанів для забезпечення зростання ВВП на 5 тр. Юанів» – зазначає МВФ. «У 2016р. Китай бере новий кредит на 20тр. Юанів». МВФ додає, що якби Китай не «відкрив кредитні крани», то реальне середньорічне зростання ВВП з 2010р. становило б 5,3%, а не 7,3%.

Фонд також розкритикував реформу державних підприємств, зазначивши, що в її результаті значні «шматки» економічного сектору залишаться поза доступом приватного бізнесу, а це понад 80% зайнятих та 50% податкових платежів.

«Частка приватного сектору в державних компаніях залишається обмеженою, а політичний вплив стає інституціоналізованим» – зазначає МВФ, посилаючись на зростання впливу комітетів комуністичної партії на державних підприємствах. У відповідь китайські можновладці стверджують, що «інституціоналізація лідируючої комуністичної партії з державними підприємствами допомагає підвищити ефективність їх діяльності».

Comments are closed.

Send this to a friend